Jak działa wycinarka laserowa? Jakich maszyn używamy do cięcia laserem?

Cięcie laserem to popularna usługa, która przestała być rozwiązaniem zarezerwowanym dla największych zakładów produkcyjnym. Obecnie jest powszechnie wykorzystywana, a wycinarki laserowe to niemal obowiązkowy element warsztatów czy hal produkcyjnych działających w różnych branżach. Czytaj dalej, a dowiesz się jakich maszyn używa się do cięcia laserem i jak to działa!

Jakie maszyny używane są do cięcia laserem?

Cięcie laserem to z całą pewnością popularna i nowoczesna metoda obróbki różnych materiałów, głównie metali. Maszyna, która tnie laserem, czyli wycinarka laserowa, wykorzystuje wiązkę do precyzyjnego cięcia laserem blachy, aluminium, profili, stali oraz wielu innych materiałów.

Najczęściej urządzenia te, zajmują się cięciem laserowym CNC, czyli zaprogramowanym komputerowo. Są to najnowocześniejsze rodzaje maszyn. Starsze typy to wycinarki laserowe dyskowe i gazowe, jednak zdecydowanie wygodniejszym w użyciu, nowocześniejszym i efektywniejszym jest laser światłowodowy. To właśnie światłowód odpowiada zarówno za prowadzenie wiązki, jak i wycinanie laserowe oraz również pełni funkcję źródła.

Procesem odwrotnym do cięcia, jest spawanie laserowe, czyli technika łączenia materiałów ze sobą, wykorzystująca wiązkę laserową o dużej gęstości.

Jak działa wycinarka laserowa?

Wycinarka pozwala nie tylko na precyzyjne, laserowe cięcie blach czy innych materiałów, ale również na znakowanie czy grawerowanie. Właśnie dlatego są tak szeroko wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu, czy produkcji.

Działanie wiązki laserowej polega na uderzeniu w dany materiał i odpowiednim nagrzaniu, aż do osiągnięcia temperatury parowania lub topnienia. Z racji tego, że wiązka laserowa jest monochromatyczna, czyli wszystkie jej fale są o tej samej długości, uzyskuje się niezwykłą precyzję.

Warto zaznaczyć, że istnieje również możliwość cięcia laserem 3D, którą stosuje się do trójwymiarowych szczegółów, które ciężko byłoby obrobić w inny sposób. Technologia ta pozwala na cięcie skomplikowanych figur i kształtów. Przygotowane elementy mogą być poddawane dalszej obróbce, np. malowaniu proszkowemu lub innym niezbędnym do uzyskania pożądanego efektu.

Jakie są zalety wycinarki laserowej?

Wycinarka laserowa to urządzenie o szerokim zastosowaniu. Jego atutem jest również szybka i skuteczna praca, która jednocześnie jest cicha i nie generuje nieprzyjemnych dźwięków. Dodatkowo cięcie laserem pozwala na uzyskanie dowolnych kształtów, nawet tych zaawansowanych czy skomplikowanych. Warto także wspomnieć o stosunkowo niskich kosztach eksploatacji w porównaniu do klasycznych metod obróbki, szczególnie jeśli wykonuje się dużo elementów.

Omawiając zalety wycinarki laserowej, należy również wspomnieć o zminimalizowaniu możliwości pomyłek praktycznie do 0 i idealnym odwzorowaniu danego wzoru.

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn

Social Media

Przeczytaj także

EnglishGermanPolish