Cięcie i gięcie blachy to dwa najbardziej popularne sposoby obróbki metalu. Zaginanie materiału może pomóc zaoszczędzić większą ilość surowca. Warto więc poznać szczegóły tego procesu, by zrozumieć, jak przebiega gięcie blachy na prasach krawędziowych.
Faza sprężysta gięcia blachy
Pierwszym etapem podczas gięcia blachy, jest faza gięcia sprężystego. Z tym rodzajem odkształcania metalu spotkał się prawdopodobnie każdy, kto kiedykolwiek miał w rękach kawałek tego materiału; czy to przy wyginaniu sztućców, czy przy profesjonalnym gięciu blachy na zamówienie. Sprężyste gięcie blachy polega na przekazaniu określonej energii do struktury materiału. Energia ta zostaje następnie zmagazynowana. Właśnie dlatego podczas lekkiego wyginania łyżki kuchennej, pręży się ona. Przekazana energia kinetyczna przekształcona została w energię potencjalną, czekającą na uwolnienie.
Gięcie sprężyste nie powoduje jeszcze permanentnych zmian w strukturze metalu. Obróbka plastyczna blachy wymaga bowiem przekroczenia granicy sprężystości, która jest inna dla każdego materiału. Oznacza to, że gięcie blachy aluminiowej może być łatwiejsze, niż jej odpowiednika stalowego. Szukając dobrego wykonawcy przeprowadzającego gięcie blachy, warto skontaktować się ze specjalistami, którzy pracują z materiałami łatwymi do obróbki, np. aluminium, oraz tymi cięższymi, jak stal nierdzewna.
Faza plastyczna gięcia blachy
Chcąc jednak wygiąć blachę w rąbek lub inny bardziej zaawansowany kształt, należy wprowadzić materiał w fazę drugą całego procesu. Gięcie blachy plastyczne to etap, który następuje zaraz po przekroczeniu przez wyginaną blachę granicy sprężystości. Właśnie wtedy zmienia się ogólna struktura wewnętrzna materiału. Cząstki zlokalizowane w miejsca przyłożenia siły ulegają przemieszczeniu, co w efekcie zmienia formę i wygina metal.
Gięcie blachy plastyczne można więc uznać za kluczową fazę całego procesu, bo jest ona również trudniejsza, a czasem niemożliwa do odwrócenia. W tym miejscu istotny jest także rodzaj metalu, z jakim mamy do czynienia. Metale miękkie będą miały niższą granicę sprężystości, co pozwala na ich łatwe kształtowanie, najlepszym przykładem może być tu gięcie blachy aluminiowej. Właśnie dlatego tak popularne są konstrukcje aluminiowe, które często bywają przeróżnie uformowane. W przypadku, na przykład stali nierdzewnej, gięcie blachy w rąbek byłoby możliwe, ale przy aluminium cały proces może wymagać mniej przyłożonej siły.
Faza dokształcania gięcia blachy
Dotłaczanie jest ostatnią fazą procesu gięcia blachy. Nie należy o niej jednak zapominać, ponieważ może okazać się kluczowa dla gotowego produktu. Utrzymanie odpowiedniej formy materiału po gięciu plastycznym ma na celu utrwalenie gotowego kształtu metalu. Najłatwiejszą metodą na tego rodzaju zachowanie pożądanego kształtu blachy, może okazać się użycie formy lub prasy krawędziowej. Wykorzystując innowacyjne technologie, powinniśmy mieć większą pewność, że gięcie blachy przebiegnie zgodnie z założeniem projektowym, a gotowy produkt będzie najwyższej jakości.

Gięcie blachy na prasach krawędziowych można więc podzielić na trzy główne fazy. Gięcie sprężyste, które stanowi niejako przygotowanie do procesu kształtowania. Po przekroczeniu granicy sprężystości odpowiedniej dla wykorzystywanego materiału rozpoczyna się faza gięcia plastycznego, podczas której następuje główne przemieszczenie się cząstek metalu i permanentna zmiana jego kształtu. Utrwaleniem całego procesu jest ostatnia faza dokształcania, dzięki której gotowy produkt może mieć dokładnie takie parametry, jakie zakłada nasz projekt.