Jak przebiega wycinanie laserowe w metalu? Jak wycinać laserem?

wycinanie laserem

Wycinanie laserowe wzorów w metalu, jak i jego cięcie przy pomocy lasera zleca coraz więcej firm z wielu różnych branż. Trudno się temu dziwić, ponieważ ma ono szereg zalet m.in. szybkość procesu, jego precyzja, a także powtarzalność. A jak przebiega wycinanie laserowe w metalu? Jak wycinać laserem, by prace były nie tylko efektywne, ale i bezpieczne? Odkrywamy przed Państwem tajniki wycinania laserowego w Krakowie, w naszej firmie!

Wycinane laserem w metalu krok po kroku

Wycinanie laserowe to zadanie niezwykle precyzyjne, które wykonywane powinno być przy pomocy urządzeń wysokiej klasy, jak i przez specjalistów wiedzących, jak przeprowadzić prace — dzięki temu uniknie się marnotrawienia materiałów. Pierwszym etapem prac jest opracowanie pliku z projektem zgodnym z oczekiwaniami, zaleceniami klienta, który jest wykonany w programie do grafiki wektorowej. Wprowadzone są w nim nie tylko kształty, ale i wymiary elementu, które chcemy uzyskać. Następnie jest on wgrywany do systemu. Na jego podstawie programowana jest maszyna tnąca, która wykonuje cięcia wiązką lasera zgodnie z wytycznymi. Wyznaczone obszary są rozgrzewane, metal podlega stopieniu, a następnie odparowaniu. Po zakończeniu prac wykonane elementy poddawane są kontroli jakościowej, by móc oddać klientowi elementy zgodne z określoną przez niego specyfikacją.

W jakich metalach można ciąć laserowo?

Laserowe wycinanie może mieć zastosowanie w wypadku wielu różnych materiałów, takich jak: szkło, drewno, tworzywa sztuczne tkaniny czy kamień, jednak nasza firma wyspecjalizowała się w laserowym wycinaniu blachy. Baza materiałowa jest bardzo rozległa, my oferujemy głównie cięcie stali czarnej i nierdzewnej o grubości do 30 mm, a także metali kolorowych — aluminium do 25 mm, mosiądzu do 10 mm oraz miedzi do 10 mm.

Należy jednak zaznaczyć, że wycinanie laserowe to bardzo uniwersalna technologia, która może mieć zastosowanie także w przypadku m.in. metali szlachetnych, takich jak złoto czy srebro.

Kwestie bezpieczeństwa podczas wycinania laserem

Jak wspomniano wcześniej, laserowe wycinanie blach to zadanie, które wykonywane może być przez wykwalifikowanych pracowników. Bardzo ważne jest, aby znali oni zasady bezpieczeństwa i higieny pracy oraz stosowali je podczas wykonania działań. W związku z tym bardzo ważne jest budowanie świadomości dotyczącej zagrożeń podczas organizowanych przez pracodawców cyklicznych szkoleń. Konieczne jest także stosowanie środków ochrony indywidualnej przez pracowników narażonych bezpośrednio na oddziaływanie wiązki laserowej. Są to przede wszystkim okulary, gogle i odzież ochronna. Muszą być odpowiednio dobrane, tak aby uchroniły przed wszelkimi potencjalnymi niebezpieczeństwami, na które narażony jest pracownik podczas wykonywania pracy. Dla zapewnienia pełnego bezpieczeństwa, pomieszczenie, w którym przeprowadzane jest wycinanie laserowe powinno być wyposażone w sprawne systemy odciągowe-filtracyjne.

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn

Social Media

Przeczytaj także

EnglishGermanPolish