Jakie materiały można ciąć laserem?

Cięcie laserem jest obecnie powszechnie wykorzystywane m.in. w procesach produkcyjnych. Cechuje się ogromną precyzją i można dzięki niemu uzyskiwać pożądane kształty na masową skalę. Co ważne, lasery nie odkształcają powierzchni i na elementach poddawanych obróbce nie ma po nich śladu. Ciekawi Cię jakie materiały można ciąć laserem? Wyjaśnienie poniżej!

Na czym polega cięcie laserem?

cięcie laserem 2d
Laser 2d 3kW
Cięcie laserem blachy, aluminium, drewna czy innych materiałów to nic innego jak rozdzielanie termiczne, do którego wykorzystuje się laser. Samo cięcie można podzielić na 2 etapy. Pierwszym z nich jest zderzenie się wiązki laserowej z tworzywem, co powoduje mocne nagrzanie się powierzchni i jej odparowanie lub stopienie. W tym momencie wiązka laserowa zostaje skupiona w jednym, konkretnym punkcie. Jeśli w tym miejscu nagromadzi się więcej ciepła, niż pozwalają na to możliwości jego odprowadzania, to wówczas laser całkowicie przenika przez powierzchnię i rozpoczyna się proces przecinania. Drugim etapem jest cięcie laserem, które przebiega zgodnie z zaprogramowanym wcześniej schematem. Użycie tej technologii sprawia, że przecinanie materiałów odbywa się bezdotykowo, dzięki czemu nie posiadają one żadnych śladów działania lasera. Oczywiście do omawianego procesu należy dobrać odpowiednie parametry lasera. Odwrotnością jest spawanie laserowe, które łączy elementy ze sobą, posiłkując się działaniem lasera.

Jakie materiały można ciąć laserem?

blacha www.hoori.pl
Stal czarna www.Hoori.pl
Technologia laserowa umożliwia pracę z wieloma materiałami i cechuje się precyzją oraz szybkością działania. Cięcie blach laserem to doskonała alternatywa do klasycznej obróbki, czyli skrawania. Jest szybkie, dokładne i oszczędne. Cięcie aluminium laserem działa na tej samej zasadzie, wykorzystując wydajne urządzenia wycinające masowo identyczne elementy. Cięcie stali laserem pozwala na szybkie uzyskanie ostatecznego efektu, bez potrzeby dodatkowej pracy nad powstałymi elementami. Technologię ta można również wykorzystać do cięcia aluminium laserem. Jest to ekonomiczne rozwiązanie, które gwarantuje dokładne wycinanie nawet skomplikowanych figur czy kształtów. Cięcie profili laserem także nie stanowi żadnego problemu jest szybkie i skuteczne. Możliwe jest również cięcie sklejki laserem, które gwarantuje uzyskanie idealnego odwzorowania projektu, eliminując możliwość wystąpienia pomyłki.

Jakie są zalety cięcia laserem?

Cięcie laserowe można wykorzystać w obróbce wielu materiałów i nie ma drugiej takiej opcji, która poradziłaby sobie z tak wieloma powierzchniami i materiałami. Technologia cięcia laserem jest niezwykle precyzyjna, efektywna i minimalizująca praktycznie do zera wystąpienie błędów. Ponadto laser jest wydajny i nie zużywa się, co przekłada się na spore oszczędności. Warto również zaznaczyć, że użycie lasera nie wiąże się z dodatkową, ostateczną obróbką danego materiału. Piaskowanie czy uszczelnianie nie jest już konieczne. Laser wykorzystuje się również w usługach ślusarskich, do grawerowania laserowego. Oznakowane w ten sposób powierzchnie są unikatowe, e same efekty są odporne na jakiekolwiek zużycie.

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn
EnglishGermanPolish