Spawanie laserem to technika trwałego łączenia elementów za pomocą wiązki laserowej, która stapia obszar styku. Technologia spawania laserem pozwala na skuteczne łączenie ze sobą różnych rodzajów materiałów i kształtów. Poniżej omawiamy najczęściej wymieniane zalety spawania laserowego.
- Szybkość spawania laserowego
- Precyzja spawania laserem
- Jakość spawania laserowego
- Niezawodność sprzętu do spawania laserem
- Wszechstronność urządzenia do spawania laserem
Szybkość spawania laserowego
Spawanie laserem jest niezwykle skuteczną techniką łączenia materiałów. Cechuje się również szybkością działania, która wynosi od jednego do pięciu metrów na minutę. Pozwala na to sprawne przeprowadzenie prac i zredukowanie kosztów jednostkowych. Szybkość spawania laserowego jest doceniania przez klientów, którzy nie muszą długo czekać na realizację swojego zamówienia. Spawanie to nie jedyna technika, w której wykorzystywany jest laser. Jej odwrotnością jest wycinanie laserowe, które również cechuje się szybkością.
Precyzja spawania laserem
Proces spawania laserem aluminium, blachy, tytanu, niklu czy innych materiałów wiąże się z wysoką precyzją. Wykorzystanie tej technologii podczas łączenia różnych materiałów sprawia, że spoina jest niewielkich rozmiarów i jest estetyczna, dzięki czemu nie ma potrzeby zastosowania dodatkowej obróbki.
Precyzja spawania laserem jest tak duża, że nie nagrzewa sąsiedztwa miejsca spawania, dzięki czemu nie pojawiają się odkształcenia czy też przebarwienia. Pozwala to również na łączeniu razem nawet niewielkich elementów trudnospawalnych.
Jakość spawania laserowego
Na jakość spawania laserowego wpływa stałe monitorowanie procesu w czasie rzeczywistym. Stosowanie tych procedur związanych z kontrolą jakości pozwala na osiągnięcie precyzji, powtarzalności wysokiej jakości produktu końcowego, właściwej prędkości procesowej oraz niskich kosztów eksploatacyjnych.
Niezawodność sprzętu do spawania laserem
Zaawansowana technologia wykorzystywana w procesach spawania laserem pozwala na maksymalną eksploatację sprzętu bez obaw o jego zużycie czy obniżenie poziomu bezpieczeństwa. Niezawodność spawania laserem jest doceniana szczególnie w wielkoseryjnej produkcji, zrobotyzowanej lub zautomatyzowanej.
Technika spawania laserem jest znacznie bardziej ekonomiczna i wydajna, z uwagi na praktycznie znikome zużywanie się narzędzia. Jeśli natomiast chodzi o spawanie laserem a cenę usługi, to pamiętać należy, że jest ona uzależniona od wielu czynników i koszty ustalane są indywidualnie, na podstawie zlecenia, przez firmę świadczącą usługi spawalnicze.
Wszechstronność urządzenia do spawania laserem
Warto zaznaczyć, że urządzenia wykorzystywane do spawania laserowego cechują się wszechstronnością i uniwersalnością. Ta sama maszyna może być wykorzystywana zarówno do procesów spawalniczych, jak i usług ślusarskich, jak grawerowanie laserowe. Oznacza to, że jednorazowa inwestycja w odpowiednią technologię, pozwoli na oferowanie klientom szerokiego zakresu usług.
Podsumowując, spawanie laserowe ma wiele zalet i można wykorzystywać tę technologię w wielu branżach. Klienci zdecydowanie doceniają szeroki zakres usług i precyzyjną możliwość łączenia materiałów, nawet tych trudnospawalnych. Omawiając wady i zalety spawania laserowego, należy wspomnieć o wyższych, niż w tradycyjnych metodach, kosztach procesu oraz ograniczeniach związanych z grubością łączonych materiałów. Nie zmienia to jednak faktu, ze spawanie laserowe jest wybierane coraz częściej i staje się powszechną usługą.