O czym pamiętać, zlecając wycinanie laserowe?

Laser do rur i profili

 

Cięcie rur i profili VALORTTI

Otwórz drzwi do nieograniczonych możliwości i twórz swoje projekty z niezrównaną częstotliwością i efekty. Cięcie laserowe pozwól na tworzenie wspólnych rzeczy, które mogą się na tle innych. – cięcie laserowe jest tutaj, aby Ci pomóc!

Cięcie laserowe rur i profili ma wiele zalet, w tym:

  1. Dokładność: laserowo precyzyjnie cięcie materiału do 0.1mm
  2. Szybkość: laser jest w stanie wycinać materiały bardzo szybko i dokładnie.
  3. Wszechstronność: laser może ciąć różne rodzaje materiałów, w tym stali, aluminium i inne.
  4. Oszczędność: cięcie laserowe jest bardziej efektywne niż inne metody, co pozwala na oszczędzanie czasu i pieniędzy.
  5. Brak odkształceń: laser nie powoduje odkształceń podczas cięcia, co jest ważne dla wielu projektów.
  6. Wysoka jakość krawędzi: cięcie laserowe daje wysokiej jakości krawędzie bez konieczności dodatkowej obróbki.

 

Wycinanie blach laserem

Wycinanie laserowe to duże uproszczenie przy obróbce materiału. Jest to jednak technologia, która może być za droga dla każdego użytkownika na wyłączność. Właśnie dlatego warto skorzystać z usług wycinania laserowego, pamiętając o najważniejszych rzeczach wymienionych poniżej.

Wycinanie laserowe a rodzaj materiału

Decydując się na cięcie laserowe, przede wszystkim należy określić, jaki materiał ma być obrabiany. Nawet w najczęstszym przypadku, czyli przy wycinaniu laserowym blach, niezbędne jest określenie jej dokładnego typu. Różne stopy metalu zachowują się bowiem inaczej podczas obróbki.

Najprostszą metodą rozróżnienia, z czym mamy do czynienia, jest podział materiału na 3 rodzaje: stal czarna, nierdzewna oraz metale kolorowe. Jest to istotne, ponieważ każda odmiana może się różnić odpornością na obróbkę, co przełoży się na cennik usługi, ale większość jest możliwa do przecięcia. Wykorzystując przodującą technologie, wycinanie laserowe jest możliwe do zrealizowania dla większości najpopularniejszych metali.

Zlecając wycinanie laserowe, pamiętaj o grubości materiału

Oprócz rodzaju surowca istotne są również jego wymiary, szczególnie grubość. Stop metalu ma duży wpływ na jego wytrzymałość, ale to grubość blachy ostatecznie zadecyduje o czasie pracy i cenie usługi. Laserowe wycinanie może brzmi jak technologia z przyszłości, ale tak naprawdę opiera się ona głównie na scentralizowanym podgrzaniu metalu, aż do temperatury topnienia. Idąc za tym, grubsza blacha oznacza więcej surowca do stopienia.

Z im grubszego metalu chcemy wycinać elementy, tym więcej energii zużyje laser. Przełoży się to również bezpośrednio na koszt usługi. Właśnie dlatego cena wycinania laserowego często podawana jest bardzo orientacyjnie. Aby poznać dokładną cenę wycinania, trzeba dobrze podać wszystkie parametry przy składaniu zamówienia.

Projekt wycinania laserowego

Należy również pamiętać, że wycinanie laserowe to proces zautomatyzowany. Oznacza to, że cała praca prowadzona jest przez program. Zaczyna być to istotne, kiedy potrzebne nam elementy wykraczają poza standardowe kształty. Wycinka „prosta”, czyli na przykład skracanie blachy nie powinna być żadnym problemem. Przy bardziej skomplikowanych wzorach, na przykład dokładnie wymierzonych kołach zębatych, warto zadbać o najmniejszy szczegół.

Aby mieć pewność, że niezbędne części będą nam odpowiadały, warto zadbać o dobry projekt. Nie oznacza to jednak, że wszystko trzeba robić samemu. Nie mając doświadczenia z programowaniem CNC, wystarczy omówić szczegóły projektu ze specjalistą przy składaniu zamówienia.

Zlecając wycinanie laserowe, należy więc pamiętać o trzech głównych sprawach. Przede wszystkim niezbędne będzie ustalenie typu i konkretnego rodzaju materiału, których chcemy poddać obróbce. Następnie dobrze jest zebrać wszystkie niezbędne parametry danego elementu. Na końcu nie zaszkodzi skonsultować się ze specjalistami odpowiedzialnymi za samo cięcie.

Udostępnij

Facebook
Twitter
LinkedIn

Social Media

Przeczytaj także

EnglishGermanPolish